The work of Robert Hromec fluidly moves between the inside and outside and vice versa, open and closed at the same time, curious and eager to embrace the complexity and variety of life, on all levels in which it unfolds. Levels are rendered both physically, through the overlay of different materials, and expressively with the use of different techniques but above all, different languages. There are many debts to the history of art, as is normal for an artist who has been trained like him. Matisse, Renaissance painting, Baroque, American Action Painting, … All filtered through the artist’s very personal sensibility.

The result is a very refined and vibrant “minestrone” that welcomes and recomposes everything, suggesting, and never imposing, new balances, possible communions. In Robert’s works, one travels: in space, in time, in interiority or in all these places at once. Everyone can choose their own journey or decide to face them all. Robert offers us a fascinating meta-geography, where light and color are the saving elements. The maps that are offered to the eye at first glance, from a distance, change upon closer examination and end up losing oneself in the journey. Man inhabits these places but the human figures that the artist includes in his works, elegantly proposed in profile and facing each other, refer with their symbolic synthesis, two-dimensionality, and hieratic nature, to the faces of classicism (from the Egyptians to the Greeks, to the Romans) and give a sense of timelessness as if they wanted to speak to us of eternity.

The hands are one of the focal points of the artist, an essential tool of his craft, intensely used in the making of aluminum plates used instead of canvas. Always present in the works, they seem to emphasize the fact that almost everything we see is made by his hand and, in a more general sense, by that of man. But hands are also a language, as many populations well know who accompany spoken language with that of gestures. The artist himself says: “Hands are a symbol of strength, power, and protection, generosity, hospitality, and help, as well as a way of communicating. We shake hands in greeting and to conclude a deal. Our first experience in life, at birth, is contact with hands just as often it is the last farewell we receive in leaving life.” Thus, hands as a language without sound, silent, because it is in silence that new thoughts, new words are born.

The relationship is the second focal point. A relationship proposed by the “conversations” between the profiles, between man and everything, including silence. A large ear, on display in the second room, seems to be listening to the sounds and life of the universe, external and internal, a huge living parabola. Faces and hands always together, the only protagonists in many of the works, with mouths and hands symbols of a communication that in its fixity become instruments, as already mentioned, of a communication that does not need sounds, words. It is thought that in silence becomes communication, a universal and transversal underground energy, that does not need translations, peculiar to man from antiquity to the present day and from here to the future. It is the color that suggests different emotions and voices. It is in silent concentration that there is forward movement, that progress is possible. An invitation to listen and to relate.

The latest works are those that open the exhibition path. “Rebirth” is their title and softness and harmony distinguish them. Deliberately presented at the beginning of the exhibition, they are the ultimate but not final outcome of Hromec’s human and artistic journey. From these works, one starts a circular journey through the following rooms that are not just a retrospective on Robert’s artistic work, but also the never-ending spiral of the human experience of living. And as in cinematic “flash-backs”, the following rooms retrace the steps that led to these outcomes.

In the works of the ’90s (second room), man seems to be seeking a relationship with his fellows, a common ground of understanding. Lives intersect in these works, where the body also appears. Female and male profiles, legs, feet, faces, and the inevitable hands, always impressed, stamped on the maps, on life. Dancers, Games, The Runners Club, and Metamorphosis are titles that convey the idea of enthusiastic movement, of incessant search, transformation, and evolution.

In subsequent works, we see him overwhelmed by events, almost lost in the struggle with the elements, whether they be the sea or space – the titles help to orient if ever there was a need, ranging from “The struggle with the sea” to “Inside a time capsule”. The series titled “Bridge” testifies, even with the use of physical elements, to the tension towards connection, relationship, an element of survival in the maelstrom of events. The sidereal silver pervades the space of the painting up to the frame, with color always present but almost relegated to the margins.

And after the chaos, it is only Silence that allows reestablishing an order, putting everything back into perspective, finding a balance. The silver of aluminum gives way to pastel colors on canvas, which are entirely occupied by mouths in profile and hands. The movement, in the fixity of the sign, is rendered by the overlays of the profiles. “I believe in silence, a symbol of perfect harmony. Silence and being silent represent the balance of body-mind-soul… Silence teaches us to use the senses, to perceive different colors, to look when apparently there is nothing to see… to listen when everything seems totally quiet.” (Luther Standing Bear, Lakota tribe chief)

The circle finally closes and begins again at the same time in the last and first room, with the latest works in which the “Rebirth” is evident. A new awareness makes its way in the journey, in life and everything is amalgamated: joys and sorrows, sign and color, emotions and thoughts, in a new and perfect balance. And to these works one returns at the end of the circle, for the next rebirth.

Letizia Rostagno

LETIZIA ROSTAGNO: REBIRTH, Bologna, 2024 ( SK )

Dielo Roberta Hromca sa plynulo presúva zvnútra von a opačne, je naraz otvorené aj uzavreté, zvedavé a pripravené prijať zložitosť i rozmanitosť života na všetkých úrovniach, na ktorých sa odohráva. Tieto vrstvy sa prejavujú nielen fyzicky – prostredníctvom kombinácie rôznych materiálov – ale aj výrazovo, využitím rôznych techník a predovšetkým rozličných „jazykov“. Je možné postrehnúť viaceré odkazy na dejiny umenia, čo je prirodzené pre umelca s takou prípravou, akú má on. Matisse, renesančná maľba, baroko, americká action painting… Všetko však prechádza filtrom mimoriadne osobitej umeleckej citlivosti.

Výsledkom je veľmi kultivovaný a temperamentný „minestrone“, ktorý všetko prijíma, znovu skladá a naznačuje – nikdy však nenúti – nové rovnováhy, možné prepojenia. V Robertových dielach sa divák vydáva na cestu: v priestore, v čase, do vnútra seba samého či na všetky tieto miesta naraz. Každý si môže zvoliť vlastnú cestu alebo sa rozhodnúť čeliť im všetkým zároveň. Robert nám predkladá fascinujúcu meta-geografiu, v ktorej svetlo a farba pôsobia ako záchranné prvky. Mapy, ktoré na prvý pohľad z diaľky vnímame, sa pri bližšom skúmaní menia a nakoniec sa v nich možno úplne stratiť. Človek tieto priestory obýva, no ľudské postavy, ktoré umelec do svojich diel zahŕňa – elegantne zobrazené v profile a oproti sebe – vďaka symbolickej skratke, dvojrozmernému spracovaniu a hieratickej povahe odkazujú na klasické zobrazenia (od Egypta po Grécko a Rím) a vytvárajú dojem nadčasovosti, akoby k nám prehovárali o večnosti.

Ruky sú jedným z ohniskových bodov umelcovej tvorby, sú základným nástrojom jeho remesla, ktorý intenzívne používa pri spracovaní hliníkových platní slúžiacich ako náhrada za tradičné plátno. Sú prítomné takmer v každom diele a zdôrazňujú, že to, čo vidíme, je vytvorené takmer výlučne ľudskou rukou – tou umelcovou a vo všeobecnosti rukou človeka. Ruky sú však aj jazykom, ako to dobre vedia mnohé kultúry, ktoré dopĺňajú hovorený prejav gestami. Sám umelec hovorí: „Ruky sú symbolom sily, moci a ochrany, veľkorysosti, pohostinnosti a pomoci, a tiež prostriedkom komunikácie. Podaním rúk sa zdravíme a uzatvárame dohody. Prvým dotykom pri narodení je dotyk rúk a často je rovnako rukami i posledné lúčenie pri odchode zo života.“ Ruky sú teda jazykom bez zvuku, tichým jazykom, pretože práve v tichu sa rodia nové myšlienky a nové slová.

Vzťah je druhým ústredným motívom. Je navrhnutý v „rozhovoroch“ medzi profilmi, medzi človekom a všetkým okolo neho, vrátane ticha. Vo vedľajšej miestnosti sa nachádza veľké ucho, akoby počúvalo zvuky a život vesmíru – vonkajšieho i vnútorného – obrovská živá parabola. Tvár a ruky sa vo viacerých dielach objavujú spolu, často ako jediné postavy, pričom ústa a ruky sú symbolmi komunikácie. V ich nemennosti sa stávajú nástrojmi už spomenutého dorozumenia bez zvukov či slov. Je to myšlienka, ktorá sa v tichu mení na komunikáciu, univerzálnu a nadčasovú podzemnú energiu nepotrebujúcu preklady, príznačnú pre ľudstvo od staroveku až dodnes a odtiaľ do budúcnosti. Farby pritom naznačujú rozličné emócie a hlasy. Práve v tichu a sústredení je možný posun vpred a napredovanie. Ide o výzvu počúvať a nadviazať vzťah.

Najnovšie diela otvárajú výstavnú trasu. Nesú názov „Rebirth“ (Znovuzrodenie) a vyznačujú sa jemnosťou a harmóniou. Zámerne sú vystavené hneď na začiatku, pretože predstavujú posledný, hoci nie definitívny, výsledok Hromcovho ľudského aj umeleckého vývoja. Práve od týchto diel sa začína kruhová cesta nasledujúcimi miestnosťami, ktoré nie sú len retrospektívou Robertovej tvorby, ale aj nekonečnou špirálou ľudského „bytia“. A tak, podobne ako vo filmových „flashbackoch“, nasledujúce priestory znovu predstavujú jednotlivé kroky vedúce k týmto výsledkom.

V dielach z 90. rokov (druhá miestnosť) sa človek usiluje o vzťah s inými, hľadá spoločnú reč. V týchto dielach sa pretínajú ľudské osudy: okrem profilov žien a mužov tu nachádzame nohy, chodidlá, tváre a – ako vždy – nevyhnutné ruky, ktoré sú vtlačené či „orazené“ do akýchsi máp, do života. Názvy ako Dancers, Games, The Runners Club či Metamorphosis naznačujú predstavu o nadšenom pohybe, neustálom hľadaní, premene a vývine.

V nasledujúcich dielach ho vidíme akoby zaplaveného udalosťami, takmer strateného v boji so živlami, či už ide o more alebo prázdnotu – naznačujú to samotné názvy, ako napríklad The struggle with the sea či Inside a time capsule. Séria s názvom Bridge dosvedčuje, a to aj použitím fyzických prvkov, snahu o prepojenie, vzťah – záchytný bod prežitia v chaose udalostí. Siderická striebornosť prestupuje priestor diela až po jeho rám, pričom farba je stále prítomná, avšak akoby odsunutá na okraj.

Po chaose prichádza jedine Ticho, ktoré umožňuje znovu nastoliť poriadok, uviesť všetko do perspektívy, dosiahnuť rovnováhu. Striebro hliníka ustupuje pastelovým farbám na plátne, kde sa naplno uplatňujú ústa v profile a ruky. Pohyb, v zdanlivej nehybnosti obrysov, je zvýraznený vrstvením profilov. „Verím v ticho, symbol dokonalej harmónie. Ticho a mlčanie predstavujú rovnováhu tela, mysle a duše… Ticho nás učí využívať zmysly, vnímať rôzne farby, dívať sa, keď sa zdá, že niet čo vidieť… počúvať, aj keď všetko naokolo pôsobí celkom ticho.“ (Luther Standing Bear, náčelník kmeňa Lakota)

Kruh sa nakoniec uzatvára a zároveň znovu otvára v poslednej a zároveň prvej miestnosti s najnovšími dielami, v ktorých je „Rebirth“ zjavné. Počas cesty – v živote – sa formuje nová sebaistota a všetko sa napokon spája: radosti a starosti, línia a farba, emócie a myšlienky, v novej a dokonalej harmónii. A práve k týmto dielam sa vraciame na konci celého kruhu, aby sme sa pripravili na ďalšie znovuzrodenie.

Letizia Rostagno